Filia w Rakszawie
Lokalizacja i Dane Kontaktowe
Filia Środowiskowego Domu Samopomocy w Rakszawie mieści się w budynku po byłej tkalni Zespołu Szkół Tekstylno – Gospodarczych w Rakszawie.
37–111 Rakszawa 325 C
(17) 224-93-60
Środowiskowy Dom Samopomocy w Rakszawie funkcjonuje od 1 grudnia 2005 roku.
Od 1 stycznia 2013 roku działa jako Filia Środowiskowego Domu Samopomocy w Łańcucie.
Jest placówką pobytu dziennego dla osób z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnością intelektualną.
Zajęcia odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00.
Dla każdego uczestnika Domu został opracowany Indywidualny Plan Postępowania Wspierająco – Aktywizującego dostosowany do jego potrzeb i możliwości.
Indywidualny Plan Postępowania Wspierająco – Aktywizującego obejmuje następujące treningi:
1. Trening kulinarny
2. Trening dbałości o wygląd zewnętrzny i trening nauki higieny
3. Trening umiejętności praktycznych
4. Trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi
5. Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów
6. Trening umiejętności komunikacyjnych, w tym z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się
7. Trening umiejętności spędzania czasu wolnego
8. Poradnictwo psychologiczne
9. Pomoc w załatwianiu spraw urzędowych
10. Pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych
11. Niezbędna opieka
12. Terapia ruchowa
13. Inne formy postępowania przygotowujące do uczestnictwa w WTZ lub podjęcia zatrudnienia, w tym w warunkach pracy chronionej na przystosowanym stanowisku pracy
14. Trening umiejętności społecznych
Aktualnie w Filii posiadamy 29 miejsc statutowych.
W ramach terapii zajęciowej w prowadzone są następujące pracownie:
Pracownia rękodzieła artystycznego
W pracowni rękodzieła artystycznego podopieczni mają możliwość zapoznania się z różnymi metodami i technikami rękodzielniczymi. Zapoznają się z różnymi rodzajami materiałów: krepina, bibuła, filc, skóra, nici, drut, W tej pracowni uczą się szycia, fastrygowania, wyszywania, szydełkowania, pakowania prezentów, a także dokonują drobnych napraw odzieży, przyszywania guzików. Podopieczni także przygotowują karki świąteczne: Bożonarodzeniowe i Wielkanocne. Osoby chętne mogą nauczyć się szycia na maszynie.
Pracownia stolarska
W pracowni stolarskiej podopieczni zapoznają się z zasadami BHP. Uczą się obsługi prostych narzędzi stolarskich takich jak: młotek, śrubokręt dłuto, imadło, wyrzynarka, piłka ręczna. Wykonują różne drobne prace w drewnie takie jak: wyrzynanie, piłowanie, czyszczenie powierzchni drewnianych, lakierowanie. Dużym zainteresowaniem cieszy się wypalanie w drewnie rysunków za pomocą wypalarki, a także wykonywanie ramek na dyplomy i obrazy.
Pracownia kulinarna
W pracowni kulinarnej podopieczni zapoznają się z rodzajami produktów żywnościowych, warzywami, owocami, produktami stałymi. Zapoznają się z metodami przechowywania żywności, uczą się poprawnego obierania i obróbki owoców i warzyw. Pod okiem terapeuty nabierają umiejętności przygotowywania prostych dań. Uczą się estetycznego podawania posiłków, dbania o czystości porządek na stanowisku pracy oraz podstawowych zasad higieny w kontakcie z żywnością. Podopieczni uczą się także racjonalnego gospodarowania własnymi środkami finansowymi, planowania wydatków na dany dzień i weekend. W ramach tej pracowni codziennie jest przygotowywany dla wszystkich podopiecznych ciepły posiłek.
Pracownia biblioterapii
W pracowni biblioterapii podopieczni mają do dyspozycji książki i albumy o różnorakiej tematyce. W tej pracowni uczestnicy, którzy nie posiadają umiejętności pisania i czytania nabywają je, natomiast pozostali uczestnicy utrwalają posiadane umiejętności. Uczestnicy są zapoznawani z literaturą piękną, wierszami a także z różnymi ciekawymi sposobami spędzania czasu wolnego.
Pracownia ergoterapii
W tej pracowni w ramach dyżurów uczestnicy dbają o czystość i porządek w Domu oraz poza nim. Zapoznają się z różnymi rodzajami środków czystości a także uczą się właściwego ich zastosowania. W okresie wiosennym, letnim i jesiennym dbają o czystość i porządek na terenie wokół Ośrodka: koszenie trawy, pielęgnacja róż, pielęgnacja drzew i krzewów, grabienie liści.